اختراع ماده خنک کننده بدون نیاز به برق

به گزارش وبلاگ عطر مردانه به نقل از نیواطلس، تبخیر کامل آب مواد مختلف معمولاً باعث می شود قابلیت خنک کنندگی آنها متوقف شود، اما پژوهشگران برای اولین بار ماده ای تولید کرده اند که بدون استفاده از روش های مرسوم اشیای دیگر را خنک می کند.

اختراع ماده خنک کننده بدون نیاز به برق

پوست و خز شترها به عنوان یک لایه عایق در برابر گازها و مایعات بیرونی عمل می کند و در شرایطی که جلوی ورود گرمای خارجی را به درون بدن این حیوان می گیرد، تبخیر و بخار شدن عرق بدن شتر را هم تسهیل می کند. این فرایند موجب می شود اگر چه شتر کماکان عرق کند، اما احساس گرمای شدید نکند.

ماده خنک کننده جدیدی که بر همین مبنا تولید شده، متشکل از یک لایه هیدروژل در زیر و یک لایه هواژل متخلخل دارای سیلیس است. 97 درصد هیدروژل از آب تشکیل شده که با گرم شدن هوا تبخیر می شود و در نهایت همین امر دمای ژل را پایین آورده و آن را به یک عایق مبدل می کند. هواژل نیز رسانایی گرمایی بسیار پایینی دارد و لذا گرمای زیادی را از محیط اطراف جذب نمی کند و حنک باقی می ماند.

در آزمایش های اجرا شده یک لایه 5 نانومتری از هیدروژل ظرف مدت 40 ساعت همه آب خود را در دمای 30 درجه محیط اطراف از دست داده و در تماس با یک لایه 5 نانومتری از هواژل به مدت 200 ساعت کارآیی خود برای مسدود کردن ورود گرما را حفظ کرده است. در نهایت ماده پوشانده شده با این ترکیب دمای 7 تا 8 درجه کمتر از محیط بیرونی داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اختراع ماده خنک کننده بدون نیاز به برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع ماده خنک کننده بدون نیاز به برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید