اعتراضات عراق همچنان ادامه دارد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، منابع از کشته شدن پنج تظاهرکننده در ذی قار و درگیری های دوباره در بغداد، کربلا، بصره و دیگر استان ها خبر دادند.

اعتراضات عراق همچنان ادامه دارد

وزیر بهداشت عراق نیز با تاکید بر اینکه هیچ ماده سمی در گازهای اشک آور وجود ندارد، تعداد کل کشته ها از ابتدای اعتراضات در این کشور را 111 تن بیان نمود.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، در استان ذی قار پنج تظاهرکننده کشته شدند، همچنین تظاهرکنندگان دفاتر دولتی را تعطیل کرده و با حرکت به سوی بانک مرکزی در اطراف این ساختمان لاستیک های خودرو را آتش زدند و این اقدام باعث آتش سوزی در ساختمان بیمه درمانی شد.

از سوی دیگر، برخی منابع از بازگشایی پل های السریع و الزیتون در استان ذی قار خبر دادند. اما اسکای نیوز گزارش می دهد پل های النصر، الحضارات و الزیتون در مرکز شهر مجددا توسط تظاهرکنندگان مسدود شدند.

المیادین گزارش داد، صبح امروز (یکشنبه) سه تظاهرکننده در نزدیکی پل الزیتون در شهر الناصریه مرکز استان ذی قار کشته شدند، همچنین دو تظاهرکننده دیگر نیز روز گذشته در این استان کشته شدند.

طبق گزارش مرکز بهداشت این استان در درگیری ها 35 تن زخمی شدند.

این در حالی است که درگیری ها میان معترضان و نیروهای امنیتی در خیابان الرشید بغداد و شهرهای دیگر ادامه دارند. گفته می شود 15 تظاهرکننده در استان های جنوبی و بغداد طی 24 ساعت گذشته کشته و 150 تن زخمی شدند.

برای دومین روز متوالی تظاهرکنندگان امروز (دوشنبه) نیز مسیرهای اصلی منتهی به استان بصره را بستند. به گزارش خبرنگار اسکای نیوز، اکثر مسیرهای اصلی استان بصره برای دومین روز متوالی بسته هستند. تظاهرکنندگان پل الزبیر در بصره را نیز مسدود کرده و یک خودروی نظامی نیروهای ضد شورش را آتش زدند. معترضان در عین حال مسیرهای منتهی به بندر ام قصر را بسته و صبح امروز اما حرکت کامیون ها در بندر مشاهده شد.

در همین حال تظاهرکنندگان دفاتر دولتی در استان الدیوانیه در جنوب عراق را تعطیل کرده و خیابان اصلی شهرستان الحمزه شرقی را مسدود کردند.

در محله البلدیه شهر کربلا نیز درگیری هایی میان نیروهای امنیتی و تعدادی از تظاهرکنندگان شکل گرفت که از هر دو طرف تعدادی زخمی شدند.

قیس المحمداوی، فرمانده عملیات بغداد تاکید کرد، گروه کوچکی خرابکار برای به انحراف کشاندن تظاهرات تلاش می کنند.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق نیز بیان نمود، برخی گروهک ها از تظاهرات برای تخریب و آتش زدن نهادهای دولتی استفاده می کنند اما با آنها با جدیت و مسؤولانه مقابله خواهد شد و تمامی کسانی که از این گروه ها حمایت می کنند، بازداشت خواهند شد.

از سوی دیگر، محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق بیان نمود، دو پیش نویس قانون انتخابات و قانون کمیسیون انتخابات در صدر برنامه های جلسه امروز (دوشنبه) مجلس خواهند بود.

کمیته قانونی مجلس عراق پیشتر آمادگی خود را برای بررسی اصلاحات پیشنهادی همسو با خواسته های معترضان و دستورات مرجعیت اعلام کرده بود.

عمار حکیم، رئیس جریان حکمت عراق نیز پیشتر معرفی و محاکمه علنی عاملان کشتار تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی را خواستار شده و حمایت خود را از خواسته های بحق تظاهرکنندگان اعلام و بر لزوم عمل به آنها در بازه زمانی تعیین شده تاکید کرده بود.

ابوعلی العسکری، مسؤول امنیتی گردان های حزب الله عراق نیز در توییتی از دولت خواست نجاح الشمری، وزیر دفاع را برکنار کند.

العسکری هشدار داد، عدم تغییر او باعث خواهد شد عراقی ها راه های سنتی مردمی را برای تغییر او در پیش بگیرند.

جعفر علاوی، وزیر بهداشت عراق هم امروز با اشاره به تشکیل یک کمیته وزارتی برای تحقیق درباره گازهای اشک آور بیان نمود: تحقیقات نشان می دهند هیچ گونه ماده سمی در گازهای اشک آور وجود نداشته است.

علاوی با اشاره به تاکید کمیته مجلسی بر لزوم انتشار گزارش هایی ویژه درباره نحوه ارائه خدمات پزشکی به تظاهرکنندگان گفت: وزارت بهداشت در راستای ارائه کمک های اولیه لازم به تظاهرکنندگان مراکز پزشکی را در میادین و محل های تظاهرات ایجاد کرد.

وزیر بهداشت عراق تاکید کرد: خدمات بهداشتی و پزشکی جزو حقوق شهروندان عراقی است و نباید در مورد آن کوتاهی شود.

او در ادامه بیان نمود: از زمان آغاز اعتراضات در عراق در ابتدای اکتبر گذشته میلادی تا امروز 111 تن از معترضان و نیروهای امنیتی کشته شده اند.

اما طبق آمار سازمان های حقوق بشری در عراق، از آغاز اعتراضات در این کشور از ابتدای اکتبر گذشته تاکنون 339 تن کشته و 16 هزار تن دیگر زخمی شده اند.،ایسنا

بیشتر بخوانید،بارزانی: کمک آمریکا به بغداد و اربیل ضروری است

منبع: ایران آنلاین

به "اعتراضات عراق همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات عراق همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید