اکتشافات فضایی درباره سیاه چاله برنده نوبل فیزیک شد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه به نقل از وب سایت نوبل، راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2020 میلادی شدند. نیمی از این جایزه به پن رز و نیم دیگر به گنزل و آدریا گز تعلق گرفت.

اکتشافات فضایی درباره سیاه چاله برنده نوبل فیزیک شد

راجر پن رز برای کشف اینکه تشکیل سیاه چاله عاملی در پیش بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، پیروز به دریافت این جایزه شد.

راجر پن رز ریاضیدان ، فیزیکدان و فیلسوف علمی انگلیسی است که 89 سال دارد. او همچنین استاد ریاضیات در دانشگاه آکسفورد است که روش های ریاضی نوآورانه ای برای بررسی نظریه نسبیت انیشتین ابداع کرد. او نشان داد این نظریه به تشکیل سیاه چاله هایی بسیار عظیم در زمان و فضا منجر می شود که هر شی ورودی را می بلعند.

رینهارد گنزل و آندریا نیز برای اکتشاف یک شی بسیار عظیم و متراکم در مرکز کهکشان راه شیری برنده نوبل فیزیک 2020 شدند. آنها یک شی بسیار سنگین و نامرئی را رصد کردند که بر مدار ستارگان مرکز کهکشان راه شیری نظارت می کند. درحال حاضر اینکه شی مذکور یک سیاه چاله عظیم است، تنها توضیح برای ماهیت آن به شمار می رود.

آندرا گز 55 ساله ستاره شناس آمریکایی و استاد دپارتمان فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه UCLA است.

ریچارد گنزل فیزیک اخترشناس 68 ساله آلمانی است که از سال 1999 میلادی استاد تمام دانشگاه برکلی کالیفرنیا است وی همچنین مدیر انستیتو فیزیک فرازمینی مکس پلانک در گارچینگ آلمان است.

سال گذشته نیز 3 فیزیکدان به طور مشترک برنده این جایزه شدند. نیمی از نوبل فیزیک 2019 به جیمز پیبلز برای اکتشافات نظری در کیهان شناسی فیزیک تعلق گرفت. نیم دیگر جایزه نیز به طور مشترک به میشل مایو و دیدسه کوئلوز برای کشف سیاره ای فراخورشیدی که دور یک ستاره شبیه به خورشید می چرخد، اهدا شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اکتشافات فضایی درباره سیاه چاله برنده نوبل فیزیک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکتشافات فضایی درباره سیاه چاله برنده نوبل فیزیک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید