توزیع یارانه نقدی باید تغییر کند

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس با ناعادلانه خواندن توزیع یکسان یارانه ها، خواهان بازنگری در شیوه حمایت های دولتی شد.

توزیع یارانه نقدی باید تغییر کند

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، حسن همتی (نماینده شاهین دژ و تکاب در مجلس) به ایلنا می گوید: پرداخت یکسان یارانه و دیگر حمایت های نقدی در سراسر کشور با عدالت تناسبی ندارد، چراکه ما در کشور مناطق توسعه یافته، کمتر توسعه یافته و محروم داریم. اینکه فردی در منطقه محروم همان یارانه ای را دریافت کند که افراد در مناطق توسعه یافته دریافت می نمایند منطقی و درست نیست.

او ادامه می دهد: مجلس در ادامه کار خود این موضوع را دنبال می نماید که در راستای هدفمندی درست یارانه ها در پرداخت یکسان یارانه در سراسر کشور تغییر ایجاد کند. نظر ما این است که اگر بخواهیم یارانه ها تاثیر گذار بوده و بر معیشت افراد و کاهش فاصله طبقاتی اثر بگذارد، ضروری است اصلاحاتی صورت گیرد.

این نماینده مجلس یازدهم با تاکید بر پرداخت غیریکسان یارانه ها، عنوان می نماید: علاوه بر این، موارد دیگری نیز باید مد نظر قرار گیرد. یارانه ها، نقدی پرداخت می شوند و همانطور که بسیاری از کارشناسان از قبل هشدار داده بودند این نوع پرداخت بر افزایش نقدینگی اثر دارد. می توان شیوه های دیگر اعطای یارانه را مد نظر قرار داد. برای مثال یاری های کالایی بهتر از یاری های نقدی هستند.

او همچنین به پرداخت چند نوع یارانه در کشور اشاره می نماید و می گوید: هم اکنون درصد بالایی از شهروندان در کشور حداقل دو بار در ماه یارانه می گیرند. یکی از این یارانه ها همان یارانه نقدی است که از سال 89 پرداخت آن شروع شد و یارانه دیگر مربوط به افزایش قیمت بنزین در آبان سال گذشته است. قطعا اگر این یارانه ها یکپارچه شوند و از تعدد آنها بکاهیم، نتایج بهتری خواهیم گرفت.

همتی با بیان اینکه بعضی از این اصلاحات مدت هاست که مطرح می گردد، اما در عمل اتفاقی نیفتاده است، عنوان می نماید: دولت اطلاعات کامل در زمینه شرایط معیشتی شهروندان دارد. ما در حوزه های انتخابی شاهد رجوع افرادی هستیم که می گویند فلان یارانه یا مستمری شان قطع شده چون فلان درآمد را داشته اند. این نشان می دهد که ما ضعف اطلاعات در این زمینه نداریم. اگر همچنان در خصوص یارانه ها، در بر همان پاشنه سابق می چرخد و تغییری در شیوه های توزیع یارانه ایجاد نشده به دلیل قصور و تعلل است.

او تاکید می نماید: نمایندگان مردم در مجلس یازدهم پیگیر امور معیشتی مردم هستند. بر این اساس آنها این قصور و تعلل ها را آنالیز و دولت را ملزم به اصلاحاتی می نمایند. باید تاکید نمود که پرداخت یارانه ها باید هدفمند و ضابطه مند باشد، وگرنه اهداف آن محقق نمی گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "توزیع یارانه نقدی باید تغییر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع یارانه نقدی باید تغییر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید