توصیه های سلامتی برای کار با وایتکس

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، وب سایت عصر ایران: مایع سفید نماینده خانگی محصولی خورنده است، اما اگر به روشی درست از آن استفاده گردد معمولا خطرناک نیست. مایع سفید نماینده یا وایتکس یکی از محصولات شوینده و پاک نماینده خانگی رایج است که افراد بسیاری با هدف پاکسازی و ضدعفونی کردن از آن استفاده می نمایند. این محصول می تواند بیشتر انواع ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و جلبک ها را از بین ببرد. همچنین، مایع سفید نماینده رنگ بعضی مواد را سفید یا روشن می نماید.

توصیه های سلامتی برای کار با وایتکس

در صورت تماس با مایع سفید نماینده چه کاری انجام دهیم

مایع سفید نماینده خانگی معمولا حاوی 3 تا 8 درصد سدیم هیپوکلریت است. این ماده معمولا برای خود پوست سمی نیست، اما می تواند موجب تحریک آن، چشم ها و دیگر بخش های بدن گردد. در صورت ترکیب با مواد شیمیایی خانگی دیگر مانند جرم گیر های توالت یا در صورت استنشاق، مایع سفید نماینده می تواند ضرر بیشتری را موجب گردد.

آثار مایع سفید نماینده بر پوست و دیگر بخش های بدن

مایع سفید نماینده خانگی محصولی خورنده است، اما اگر به روشی درست از آن استفاده گردد معمولا خطرناک نیست.

آثار قرار دریافت در معرض مایع سفید نماینده با توجه به بخشی از بدن که تحت تاثیر قرار گرفته است، غلظت مایع سفید نماینده، مدت زمان تماس، و مقدار آن متفاوت خواهد بود.

قرار دریافت در معرض مایع سفید نماینده می تواند بخش های مختلف بدن را به روش های زیر تحت تاثیر قرار دهد:

چشم ها:

تماس با مایع سفید نماینده می تواند موجب قرمزی و احساس خارش و تحریک در چشم ها گردد. چشم تحت تاثیر قرار گرفته ممکن است دچار پارگی شده و فرد ممکن است تاری دید را تجربه کند.

دهان و گلو:

دهان و گلو ممکن است دچار تحریک شوند، اما مایع سفید نماینده معمولا در مقادیر کم موجب آسیب جدی نمی گردد.

پوست:

پوست ممکن است تحریک شده و قرمز به نظر برسد.

معده و دستگاه گوارش:

آسیب دیدن معده یا دستگاه گوارش غیر معمول است، زیرا آن ها نسبت به این مواد بسیار مقاوم هستند.

ریه ها:

استنشاق بخارات ناشی از مایع سفید نماینده می تواند ریه ها را تحریک کند. به عنوان مثال، فرد ممکن است برونکواسپاسم را تجربه کند. برونکواسپاسم موجب احساس سفتی و تنگی در سینه می گردد و تنفس را سخت می سازد.

در صورت ترکیب با مواد شیمیایی خانگی دیگر، قرار دریافت در معرض مایع سفید نماینده می تواند خطرناک یا حتی مرگبار باشد. بعضی نمونه های مایع سفید نماینده به واسطه غلظت بیشتر خود می توانند حتی خطرناک تر باشند.

به عنوان مثال، زمانی که با آمونیاک ترکیب می گردد، مایع سفید نماینده یک گاز سمی به نام کلرامین فراوری می نماید. افراد می توانند این گاز را استنشاق نموده یا به وسیله پوست آن را جذب نمایند. سطوح بالای تماس با گاز کلرامین می تواند مرگبار باشد.

قرار دریافت در معرض کلرامین می تواند موجب علائم بسیاری از جمله موارد زیر گردد:

 • سرفه
 • حالت تهوع
 • تنگی نفس
 • آبریزش چشم
 • سینه درد
 • تحریک گلو، بینی و چشم
 • خس خس سینه
 • سینه پهلو
 • جمع شدن مایع در ریه ها

در صورت قرار دریافت در معرض مایع سفید نماینده چه کاری انجام دهیم؟

در بیشتر موارد، مایع سفید نماینده رقیق شده با آب می تواند از تحریک پوست پیشگیری کند. با این وجود، اگر مایع سفید نماینده وارد چشم ها یا ریه ها گردد، فرد باید یاری پزشکی فوری دریافت کند.

یاری های اولیه برای قرار دریافت در معرض مایع سفید نماینده با توجه به قسمتی از بدن که تحت تاثیر قرار گرفته است شامل موارد زیر می گردد:

چشم ها:

چشم ها را به خوبی با آب تصفیه شده بشویید. سپس، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

پوست:

قسمت تحت تاثیر قرار گرفته پوست را با آب و صابون ملایم بشویید.

دهان و گلو:

اگر فردی مقدار زیاد یا نامعلومی از مایع سفید نماینده را بلعیده است باید به بیمارستان منتقل گردد. همچنین، وی باید مقدار زیادی آب بنوشد. نوشیدن شیر ممکن است میزان تحریک را کاهش دهد. با این وجود، افراد هرگز نباید وادار به استفراغ شوند، زیرا این کار می تواند موجب آسیب بیشتر گردد.

ریه ها:

هر فردی که گاز های ناشی از مایع سفید نماینده را استنشاق نموده و با سختی در تنفس روبرو است باید به پزشک مراجعه کند، به ویژه اگر به آسم نیز مبتلا باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هر فردی که مایع سفید نماینده با چشم های وی در تماس بوده است باید بلافاصله چشم های خود را با آب تصفیه شده شسته و پس از آن در پی دریافت یاری پزشکی باشد.

افراد مبتلا به آسم که گاز های ناشی از مایع سفید نماینده را استنشاق نموده اند باید بلافاصله در پی دریافت یاری پزشکی باشند، به ویژه اگر سختی در تنفس را تجربه می نمایند.

تماس مایع سفید نماینده با پوست زمانی که مدت تماس کوتاه باشد معمولا خطرناک نیست. اما اگر تحریک پوست طی چند روز از بین نرفته یا تشدید گردد باید به پزشک مراجعه کرد.

زمانی که مایع سفید نماینده با مواد شیمیایی خانگی دیگر، به ویژه آن هایی که حاوی آمونیاک یا اسید هستند، ترکیب می گردد، قرار دریافت در معرض این ترکیب می تواند بسیار مضر باشد. به عنوان مثال، اگر فردی در معرض گاز کلرامین قرار گرفته است باید در پی دریافت یاری پزشکی فوری باشد.

نکته های برای استفاده بی خطر از مایع سفید نماینده

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، مطالعه برچسب محصول و دنبال کردن دستورالعمل های ارائه شده روی هر محصول شوینده و پاک نماینده خانگی برای پرهیز از مسائل احتمالی اهمیت دارد.

از جمله مهم ترین نکاتی که هنگام استفاده از مایع سفید نماینده باید به خاطر داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هرگز مایع سفید نماینده را با آمونیاک یا پاک نماینده های دیگر ترکیب نکنید.
 • همیشه از دستکش های لاستیکی برای محافظت از پوست دست ها بهره ببرید.
 • برای محافظت از چشم ها از عینک های محافظ بهره ببرید.
 • گاز ها و بخارات ناشی از محصول را تنفس نکنید.
 • در ها و پنجره ها را برای تهویه بهتر هوا باز بگذارید.
 • مایع سفید نماینده و مواد شیمیایی خانگی دیگر را دور از دسترس بچه ها نگهداری کنید.

جایگزین هایی برای مایع سفید نماینده

سازمان حافظت از محیط زیست Beyond Toxics نسبت به اثر زیست محیطی استفاده از مایع سفید نماینده هشدار داده است. به گفته این مرکز، فرایند فراوری مایع سفید نماینده یک ماده شیمیایی بسیار سمی به نام دیوکسین فراوری می نماید.

در مقادیر زیاد، دیوکسین ممکن است:

 • به مسائل فراوریمثلی و رشد منجر گردد.
 • به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند.
 • در فعالیت هورمون ها اختلال ایجاد کند.
 • خطر سرطان را افزایش دهد.

ورود مایع سفید نماینده به فاضلاب نیز ممکن است به ترکیب آن با آمونیاک یا محصولات اسیدی منجر شده و موجب فراوری گاز خطرناک کلرامین گردد.

از جمله جایگزین هایی که می توان برای مایع سفید نماینده مد نظر قرار داد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)
 • آبلیمو
 • واشینگ سودا یا بوراکس
 • سرکه
منبع: برترین ها

به "توصیه های سلامتی برای کار با وایتکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های سلامتی برای کار با وایتکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید