راهنمای درونی در وجود هر هنرمند حضوری قاطع دارد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، علی موذنی، داستان نویس، نمایشنامه نویس، فیلمنامه نویس ایرانی است که لیسانس ادبیات نمایشی خود را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفته و از جمله نویسندگانی است که کار نوشتن را به شکل حرفه ای دنبال می کند. وی در عرصه داستان کوتاه، رمان، داستان بلند، نمایشنامه و فیلمنامه قلم می زند و اغلب آثار وی با اقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شده و جوایزی را نیز کسب کرده است. امروز 10 مرداد زادروز این نویسنده است. او در بیان خاطره ای در ارتباط با تولدش به ایبنا گفت: یک بار مادرم در بیمارستان بستری بود و من تنها کنارش بودم. برایش آب میوه برده بودم. یعنی خودم در خانه آب هویج و آب سیب گرفته بودم و برده بودم، چون با وضعیتی که مادرم داشت، اصلا صلاح نمی دیدم از آب میوه فروشی ها برایش آب میوه تهیه کنم. دعایم کرد و بعد شروع کرد به گریه و اعتراف به این که موقعی که تو را باردار بودم، بارها و بارها از پنج تا پلۀ خانه پریدم تا تو سقط شوی. گفت حالم خوب نبود و اصلا دلم یک بچۀ دیگر نمی خواست. گفت سال هاست این فکر که اگر تو سقط می شدی، جزو رنج و عذاب های من است. بعد از شنیدن این حرف تا دو سه روز حال غریبی داشتم. بی هدف راه می رفتم و فکر می کردم به این که نه تنها برای ورود من به این دنیا دعایی نشده، برعکس، نیزه های مرگ آوری هم به سویم پرتاب می شده. مادرم، این نزدیک ترین آدم به من آرزوی مرگم را داشته است.

راهنمای درونی در وجود هر هنرمند حضوری قاطع دارد

وی ادامه داد: یک سوال برایم پیش آمد. چه نیرویی سپر محافظش را جلوی نیزه هایی گرفته که از کمان مادرم به سوی من پرتاب می شده؟ به درد و مرض هایی فکر کردم که به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی کشیده بودم و زندگی را به کامم تلخ کرده بودند. تقریبا همیشه مریض. سوال دومی که برایم پیش آمد، این بود که درست است که نیزه ها مرا نکشته اند، اما ممکن نیست اصابت کرده و مجروحم کرده باشند؟ وگرنه آن همه درد و مرض چه معنی ای می توانست داشته باشد؟ و البته به این نتیجه رسیدم که کاش آن پریدن های چندباره از روی پله ها باعث می شدند که من یکی از آمدن به این دنیا معاف می شدم. چند روز بعد که باز برایش آب میوه برده بودم، همین را بهش گفتم. اصلا فکر نمی کردم آنقدر رویش تاثیر بگذارد که فشارش را تا آن حد بالا ببرد که دکتر مجبور به دخالت شود. بهتر که شد، گفت حلالت نمی کنم اگر یک بار دیگر این حرف را بزنی.

موذنی در ادامه خاطره ای شیرین اعلام نمود و گفت: مادرم اصرار داشت داستان هایم را برایش بخوانم. نمی دانم برای چه؟ فکر می کنم دنبال ردی از خودش می گشت. هیچوقت نپرسیدم. احتمالا اگر هم می پرسیدم، جوابی نمی گرفتم. من هم برایش می خواندم. سال 69 داستانی نوشتم به نام حضور در مجموعه داستانی به همین نام. ترس هایم را از نبودن مادر در این داستان تخلیه کردم. همیشه از حال و هوایم می فهمید که مشغول نوشتنم یا داستانی که مشغول نوشتنش بوده ام، تمام شده یا نه؟ گفت بخوان. هم شوق داشتم بخوانم هم اکراه. شوق داشتم بخوانم، چون مادرم به عنوان یک مخاطب عالی عمل می کرد. هرجا را که من در داستان مهندسی می کردم که مخاطب اینجا باید بخندد یا اینجا ایستگاه گریه است، مادرم واکنش به موقع نشان می داد و غیر مستقم به من می فهماند که هدف گذاری ام درست بوده. اکراه داشتم، چون موضوع داستان مرگ پدر بود و تنهایی مادر. و البته هر دو در زمان نوشتن داستان در قید حیات بودند. مادرم ده سال بعد و پدرم بیست و سه سال بعد به رحمت خدا رفتند.

او گفت: داستان را خواندم و هر دو در طول خواندن اشک ها ریختیم. خواندن این داستان به دلیل قطع های مکرر چند روز طول کشید. تمام که شد، گفت این که من نبودم، مادر. من که سواد خواندن و نوشتن دارم. گفتم قرار هم نیست تو باشی. گفت دیگران که نمی دانند. گفتم مگر قرار است هرچه داستان نویس می نویسد، عین زندگی خودش باشد؟ گفت پس چرا خودت خودتی؟ گفتم واقعا تو از من ردی در شخصیت این داستان می بینی؟ گفت به اندازۀ تنهایی تو تنهاست!

موذنی در ادامه درباره اینکه چه شد که به ادبیات نمایشی علاقه مند شد و این رشته را برای تحصیل انتخاب کرد اظهار کرد: نمی دانم قبلا هم به این موضوع جایی اشاره کرده ام یا نه، اما از بچگی هم تکلیفم با خودم روشن بود، هم تکلیف دیگران با من. همیشه این جمله را می شنیدم که می گفتند اینکه از حالا معلوم است چه کاره است. البته تشخیص این که من چه کاره خواهم شد، هوش زیادی نمی خواست، چون وقتی شما پیش از ورود به دبستان خواندن و نوشتن یاد بگیری و بعد هم از همان سال های دبستان هرچه را که از خواندنی به دستت می رسد، بخوانی و نسبت به نوشته ها واکنشی نشان دهی که دیگران کمترین توجهی به آن ندارند، تعیین کرده ای که در آینده در چه حوزه ای فعال خواهی بود.

وی شرح داد: متاسفانه نبودِ راهنما در دوران ما ضایعۀ بزرگی بود. نه در خانه کسی بود که بگوید چه بخوان که به دردت بخورد (منظورم فقط محتوایی نیست، اتفاقا نظر بر ارزش های زیبایی شناسانۀ آثار دارم) نه مثلا درمدرسه معلم متخصصی بود که بگوید خواندن این کتاب های پلیسی به ضرر توست (از هر نظر، چه بذری که به عنوان داستان بر ذهن تازه شکل گیرندۀ تو می پاشد، چه از نظر زبان که ترجمه هایی مغلوط با ادبیاتی به شدت دست پایین را مستقیم و غیرمستقیم به حیطه شکل گیرنده زبان داستانی تو تزریق می کند، چه از نظر شخصیت های داستانی که هرچند هیچ ربطی با آدم های دور و بر تو ندارند، اما با قدرت وارد ذهنت می شوند و اتفاقا تخیل تو را که باید در جهت پرورش شخصیت های پیرامونی ات به کارگرفته شود، در جهت پرورش امثال همین شخصیت های قلابی که فقط به درد سرگرمی می خورند، به کار می اندازد). اما یک راهنمای درونی در وجود هر هنرمند حضوری قاطع دارد که اگر به او توجه شود، با ارزش و کم ارزش و بی ارزش را مطابق با نوع زیبایی شناسی نویسنده برای او تعیین می کند.

او اضافه کرد: سمت و سوی زیبایی شناسی مورد اعتنای من فیلم ها و نمایش های جدی بود که گاه از تلویزیون پخش می شد و مرا با نام های بزرگان سینما و تئاتر و داستان آشنا می کرد. ردِ این نام ها را گرفتم. مثلا در اواخر دهۀ چهل نمایش هایی متفاوت با نمایش ها و سریال های سرگرم کننده از تلویزیون پخش می شد که مرا به شدت جذب می کرد. دو سه نمایش بود که غلامحسین ساعدی نوشته بود و تجلی زبان نمایشی اش در پرداخت شخصیت ها مرا مجذوب و متعجب می کرد. بعدها متوجه شدم این جذابیت به خاطر تجلی زبان در شخصیت پردازی است. زبان نه فقط به عنوان لقلقه ای برای گفتار که در برگیرندۀ همۀ ساز و کارهای ذهن در پرداخت شخصیت هاست و کارکردی علاوه بر اطلاع رسانی صرف دارد. مثلا یک دیوانه فقط در ظاهر دیوانه به نظر نمی آید. او در زبان و در نوع به کارگیری کلمات و نوع جمله بندی ها هم دیوانه است.

این نمایشنامه نویس اعلام نمود: مثلا در سال های 52 یا 53 بود که فیلم شازده احتجاب ساخته شد و درباره اش بحث و گفت وگو زیاد بود. فیلم را آن زمان ندیدم، اما رمان را از کتابخانه گرفتم و شروع کردم به خواندن و حیران شدن، چراکه ناگهان از رمان های خطی که ذهنم به آن عادت کرده بود، وارد دنیایی غیرخطی شدم که جای حرکت افقی، حرکتی دوار و رو به عمق داشت. سخت خواندمش و البته با درکی ناقص از مفاهیم جاریِ موجود در آن. منظورم از سخت خوانی، جدالِ ذهن به عادت خطی خوانی داستان با داستان غیرخطی بود. این گفته ها روشن می کند که چگونه نوع زیبایی شناسی حاکم بر ذهن من، خط سیری را به من نشان داد که عاقبتش ورود به دانشکدۀ هنرهای دراماتیک در سال پنجاه و هشت بود.

البته در دوران دبیرستان چند بار وارد حیاط دانشکدۀ دراماتیک در چهار راه آبسردار شده بودم. از خانه تا آن جا باید سه تا تاکسی سوار می شدم. این را می گویم که بدانید دانشکدۀ دراماتیک سر راهم نبود که الکی خوش دست هایم را درجیبم کنم و عشقی واردش شوم و یک دوری در حیاطش بزنم و بعد هم بزنم بیرون. نه، با هدف رفتم. البته دفعۀ اول سه تا تاکسی سوار شدم. دفعۀ بعد از میدان ژالۀ آن زمان و شهدای فعلی پیاده تا آبسردار رفتم و دفعۀ بعد پیاده از میدان شهناز آن زمان و امام حسین فعلی تا چهار راه آبسردار. بنابراین پیش از ورود رسمی به دانشکده می دانستم که دانشکده پنج تا کلاس دارد و دو تا آمفی تئاتر، یکی کوچک یکی بزرگتر. بوفه اش زیرزمین بود. بی قواره اما سخت دلپذیر. در همان دوران چهره های تلویزیونی را که برایم محترم بودند، آن جا می دیدم که در رفت و آمدند. بنابراین من سال ها پیش از ورود به دانشکده دست دوستی اش را با خودم سخت فشرده بودم.

موذنی در خاتمه از کارهای در دست تالیف خود نام برد و گفت: دو رمان آمادۀ چاپ دارم به نام های نیشدارو و خوبی های خوبان. دو تا هم مجموعه داستان دارم به نام های تولد و تختخواب عریض. مجموعۀ تختخواب عریض بیشتر از یک سال و نیم است که در ارشاد متوقف شده است و چهار داستان آن را غیر قابل چاپ تشخیص داده اند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "راهنمای درونی در وجود هر هنرمند حضوری قاطع دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای درونی در وجود هر هنرمند حضوری قاطع دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید