رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، یک تیم بین المللی از اخترشناسان از جمله اخترشناسان رصدخانه لاول(Lowell Observatory) اخیرا یک خوشه ستاره ای کروی را که در صورت فلکی سیمرغ واقع شده است، رصد نموده اند.

رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه و به نقل از تک اکسپلوریست، طی این مطالعه آنها جریانی از ستاره های باستانی را کشف نموده اند که بیش از دو میلیارد سال پیش توسط کهکشان راه شیری پراکنده شده اند. ستارگان موجود در این خوشه ستاره ای کهکشانی نسبت به سایر خوشه ها مقادیر بسیار کمتری از عناصر سنگین را دارا هستند.

کهکشان راه شیری خانه حدود 150 خوشه ستاره ای کروی است که هر خوشه حدود یک میلیون یا بیشتر ستاره را در خود جای داده اند.

این خوشه های ستاره ای کروی قدیمی هستند و شاهد رشد کهکشان راه شیری طی میلیاردها سال بوده اند. این کشف با استفاده از تلسکوپ آنگلو-استرالیا(Anglo-Australian Telescope) در نیو ساوت ولز انجام شد.

اخترشناسان همچنین طی این مطالعه سرعت یک جریان از ستاره ها را در صورت فلکی سیمرغ اندازه گیری کردند و بقایای آنها نشان داد که این ستارگان حدود دو میلیارد سال پیش به وسیله جاذبه کهکشان راه شیری از هم جدا شده بودند.

ژن وان(Zhen Wan) دانشجوی دکترای دانشگاه سیدنی گفت: هنگامی که دریافتیم کدام ستارگان متعلق به این جریان است، میزان عناصر سنگین تر آنها از جمله هیدروژن و هلیوم (چیزی که ستاره شناسان از آن به عنوان فلزینگی یاد می نمایند) را اندازه گیری کردیم.

در اخترشناسی و کیهان شناسی، فلزینگی(Metallicity) نشان دهنده نسبتی از جرم یک جسم نجومی است که از عنصرهایی به جز هیدروژن و هلیوم ساخته شده است. از آن جا که ستاره ها، که بیشترِ جرم مرئی دنیا را ساخته اند، بیش از هر چیز از هیدروژن و هلیوم ساخته شده اند، اخترشناسان برای سادگی، همهٔ عنصرهای سنگین تر از این دو عنصر را فلز می نامند. فلزینگی یک جسم می تواند نشان دهنده عمر آن هم باشد.

وان گفت: ما واقعاً شگفت زده شدیم که این جریان ستاره ای در صورت فلکی سیمرغ از فلزینگی بسیار کمی برخوردار است و باعث می گردد تفاوت آن با سایر خوشه های ستاره ای کروی در کهکشان معین باشد. ستارگان موجود در سایر خوشه های ستاره ای کروی دارای عناصر سنگین تری هستند. پیرترین اجرام کهکشان ما خوشه هایی بسیار پرجمعیت درخشان و گسترده هستند که خوشه های کروی ستارگان نامیده می شوند. بیشترشان در یک هاله کروی در اطراف مرکز کهکشان ها وجود دارند.

پروفسور گراینت لوئیس(Geraint Lewis) از دانشگاه سیدنی گفت: هنوز شرح دقیقی در خصوص منشاء خوشه ستاره ای مذکور در صورت فلکی سیمرغ نمیتوانیم بدهیم و آزمایشات علمی زیادی وجود دارد که باید انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید