عجیب ترین تصادف قرن در مشهد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، ما ایرانی ها، تقریباً 97 سال است که با معضلی به نام تصادفات رانندگی دست و پنجه نرم می کنیم.

عجیب ترین تصادف قرن در مشهد

جواد نوائیان رودسری| بعضی معتقدند که قصه تلخ سوانح و تصادفات رانندگی در ایران، در سال 1305 ش و با تصادف و درگذشت مرحوم درویش خان، موسیقی دان شهیر ایرانی، شروع شد؛ هرچند که مستنداتی وجود دارد که اولین قربانی تصادف در کشور ما را آقای عباسقلی خان باقرزاده می داند که در روز 13 آبان سال 1303، در خیابان علاءالدوله تهران، مقابل سفارت انگلیس، با اتومبیل ناصرالسلطنه تصادف و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

بنابراین، با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید که ما ایرانی ها، تقریباً 97 سال است که با معضلی به نام تصادفات رانندگی دست و پنجه نرم می کنیم. اما قصه تصادفی که می خواهم امروز و به نقل از روزنامه خراسان 26 خرداد سال 1344 برایتان نقل کنم، واقعاً عجیب است و گمان نمی کنم تا به حال مانند آن را شنیده باشید.

آقای حسن روبندفروش تازه صاحب یک تاکسی دکاو (1) صفرکیلومتر شده بود؛ البته نه به صورت نقد، با قرض و قوله و قسط. او از آن آدم های زحمتکشی بود که صبح تا شب می دوید تا بتواند زندگی خودش و چند سر عائله را با پول حلال تأمین کند.

ماجرای عجیب و البته دردناک حسن آقا، عصر روز آدینه رخ داد؛ ساعت 16:30 روز 21 خرداد سال 1344. از آن جا که طبق گزارش روزنامه خراسان، او در این روز و ساعت، با خودرو صفر کیلومترش به سمت رباط طرق می رفت تا اهل و عیال را از آن جا به مشهد بیاورد، به احتمال زیاد، حسن آقا بچه طُرُق بوده است.

القصه، در آن روزگار، رُباط طرق، هفت کیلومتر از مشهد فاصله داشت و جاده آن، درست از کنار فرودگاه مشهد می گذشت؛ فرودگاهی که با وجود گذشت 14 سال از تأسیس آن در 1330 ش، هنوز فاقد تجهیزات کافی بود و البته، مایه دردسر اهالی منطقه طرق و نواحی همجوار.

از بخت بد و در اتفاقی نادر، لحظه عبور تاکسی حسن روبندفروش از جاده مجاور فرودگاه، با زمان فرود هواپیمای غول پیکر ارتش که ظاهراً نمایندگان مجلس آن وقت را برای جلسه ای به مشهد می آورد، تلاقی کرد.

حسن آقا که ظاهراً به سر و صدای هواپیما عادت داشت، ابتدا بی خیالی طی کرد و پایش را روی پدال گاز فشار داد، تا هر چه زودتر از این منطقه عبور کند؛ اما هواپیما بی خیال او نشد! خبرنگار خراسان گزارش داده است: هواپیمای مزبور هنگام نشستن روی باند فرودگاه، قسمت پایین طرف راست هواپیما (چند متر عقب تر از موتور دوم طرف راست) به سقف تاکسی مزبور می گیرد. خلبان در حرکتی ناشیانه، ارتفاع استاندارد را هنگام فرود رعایت نکرده بود و به همین دلیل، قبل از آن که به محوطه فرودگاه و باند آن برسد، در ارتفاع دومتری زمین نهاده شد و البته، چون اطراف فرودگاه حصاری نداشت، راحت خودش را به تهِ باند رساند؛ غافل از این که تاکسی آقای روبندفروش، زیر بار سنگین هواپیما خرد شد!

هواپیما به دلیل سنگینی و بزرگی آسیبی ندید، اما سقف تاکسی دکاو حسن آقا قیچی و به دلیل فشار هوای موتور هواپیما، بدنه خودرو چندمتر به عقب پرتاب شد. اقبال آقای روبندفروش بالا بود که تعدادی از مأموران فرودگاه و رهگذران، حادثه را دیدند و به یاری او شتافتند.

وی به بیمارستان سوانح مشهد منتقل شد و تحت عمل جراحی نهاده شد. استخوان های سر و سینه اش شکسته و از همه بدتر، یکی از چشم هایش به دلیل ضربه سنگین به سر، آسیب دیده بود. نکته جالب توجه این جاست که به رغم خاص بودن خبر، روزنامه ها اقدام به انتشار آن نکردند و پنج روز بعد از حادثه بود که این خبر، در صفحه دو روزنامه خراسان، با عکس و تفاصیل انتشار یافت.

محتمل است تصادف تاکسی با هواپیمای نظامی حامل مسافران حکومتی، باعث این تأخیر بوده باشد. ظاهراً طبق وعده مسئولان قرار بود خسارت ناشی از حادثه، به حسن آقا پرداخت گردد، اما تا زمان تنظیم گزارش روزنامه خراسان، خبری از پرداخت خسارت نشده بود و به همین دلیل، خبرنگار در انتهای مطلب، با اشاره به شرایط اقتصادی راننده تاکسی، از مسئولان امر خواست تا هرچه سریع تر خسارت را بپردازند.

این که آیا حسن آقا که بعد از این ماجرا، با نام حسن طیاره مشهور شد، توانست خسارت خود را بگیرد و این که فرجام وی چه شد، موضوعی است که ما از آن بی خبر هستیم.

پی نوشت:

1- دکاو برند مشهور خودرو در آلمان بود که امروزه بخشی از کارخانجات بنز است.

منبع: فرادید

به "عجیب ترین تصادف قرن در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین تصادف قرن در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید