هشدار به بیماران قلبی در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، یک متخصص قلب و عروق، گفت: به هیچ عنوان مسائل اورژانسی قلب را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به تعویق نیندازید.

هشدار به بیماران قلبی در روزهای کرونایی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه به نقل از مهر، سعید علیپور پارسا، با اشاره به شیوع گسترده اپیدمی کووید 19 در دنیا، اظهار کرد: به طور کلی بیماران و مراجعه نمایندگان به مراکز درمانی به دو دسته بیماران اورژانسی و غیر اورژانسی تقسیم می شوند.

وی با بیان اینکه بیماران اورژانسی غیر کرونایی نباید صرفا به دلیل ترس از ابتلا به کرونا از مراجعه به مراکز درمانی صرف نظر نمایند، هشدار داد: یکی از مهم ترین دلایل افزایش مرگ و میر، ترس بیماران از مراجعه به مراکز درمانی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید نمود: تمامی افرادی که دچار علائم تنگی نفس، درد قفسه سینه حاد، عرق سرد و یا هر علامتی که زنگ خطر مسائل قلبی و عروقی است باید سریعا خود را به مراکز درمانی دارای تجهیزات قلبی برسانند.

وی همچنین درباره بیماران غیر اورژانسی نیز شرح داد: بیمارانی نیز پیش از شیوع اپیدمی کرونا کاندید جراحی قلب و یا باز کردن عروق به شکل غیر اورژانس شده بودند، اوایل شیوع کرونا به بیماران توصیه می شد که چنانچه این امکان با تشخیص پزشک وجود دارد این درمان ها را تا دوماه به تعویق بیندازند ولی با مزمن شدن کرونا و پیچیده تر شدن شرایط درمان بعضی بیماریها در حال حاضر توصیه می گردد که این بیماران در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

شرایط بیماران قلبی و سرطانی در پاندمی کرونا | عوارض شدید ابتلا

این متخصص قلب و عروق با بیان این که زمان دقیقی برای سرانجام اپیدمی وجود ندارد اظهار داشت: بیمارانی که به هر دلیلی کاندید اعمال جراحی غیراورژانس شده اند و می توانند با نظر پزشک از درمان های دارویی استفاده نمایند و یا چنانچه درد و تنگی نفس این بیماران را آزار نمی دهد می توانند حتی بیش از دوماه هم در لیست انتظار عمل جراحی باشند به طور مثال در بسیاری از موارد بیماری که با مسائل قلبی مادرزادی روبروست می تواند تا سرانجام کرونا هم اعمال جراحی مداخله ای را به تعویق بیندازد.

وی به بیمارانی که برای چک کردن فشار خون و یا تمدید داروها به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه می نمایند نیز توصیه کرد: این دسته از بیماران باید با مشورت پزشک داروهای خود را تمدید نموده و هرگز الزامی وجود ندارد که اگر چنانچه فشارخون این بیماران پایدار است و یا نوسانی ندارد به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایند.

علیپور پارسا یادآور شد: به هیچ عنوان مسائل اورژانسی قلبی را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا نباید به تعویق انداخت.

وی گفت: در بیمارستان مدرس به عنوان مرکز اصلی درمان بیماریهای قلبی و عروقی دانشگاه تمامی بیماران دچار سکته قلبی به صورت 24 ساعته پذیرش می شوند و خدمات آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی اورژانس نیز همانند گذشته ارائه خواهد شد.

پیشگیری از افزایش مرگ و میر بیماری قلبی و عروقی باشیوع اپیدمی کووید 19 یکی از مهم ترین اولویت های حوزه درمان بود که علیپور پارسا به آن اشاره و تاکید نمود: با وجود اینکه بسیاری از بیمارستان های دولتی به درمان مبتلایان به کرونا اختصاصا یافته ولی همچنان بخش قلب و جراحی قلب بیمارستان مدرس به بیماران غیرکرونایی ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات ارائه می دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره بیماران مبتلا به کرونایی که احیانا با عوارض سکته قلبی روبرو می شوند نیز گفت: خدمت رسانی به این بیماران در بالاترین سطح به قوت در بیمارستان مدرس ادامه دارد.

وی اضافه کرد: بیمارانی که دچار عوارض بیماری قلبی می شوند اگر چنانچه به مراکز مراجعه درمانی ننمایند ممکن است با عوارض دائمی این بیماری و یا حتی مرگ و میر روبرو شوند.

علیپور پارسا یکی از علل ارائه خدمات و درمان 24 ساعته به بیماران سکته حاد قلبی را شرح داد: به ازای هر دقیقه تاخیر در درمان افرادی که دچار سکته حاد قلبی شده اند رسیدگی به مشکل بیمار و برطرف انسداد عروق قلب موجبات آسیب بیشتر به عضلات قلبی را فراهم می نماید و بیمار به سمت نارسایی قلبی دائمی و یا غیر قابل برگشت خواهد رفت.

وی با اشاره به اجرای طرح 247 با هدف درمان 24 ساعته در هفت روز هفته بیماران مبتلا به سکته حاد قلبی اظهار داشت: این طرح حدود 20 سال است در این مرکز اجرا می گردد اگر چنانچه فردی دچار سکته حاد قلبی گردد حتما باید بیمار در اسرع وقت اقدام در مراکز درمانی مجهز آنژیوگرافی انجام گردد.

علیپور پارسا در ادامه یکی از عوارض مبتلایان به کرونا را افزایش انعقاد پذیری در خون ذکر کرد و گفت: ممکن است این بیماران منجر به تشکیل لخته در بدن گردد چرا که در بعضی از بیماران عوارضی نظیر لخته در عروق مغز و قلب بدون داشتن هیچ بیماری زمینه قلبی عروقی ایجاد می گردد.

وی، لخته شدن خون در اندام هایی نظیر آئورت را یکی دیگر از عوارض احتمالی کرونا دانست و اضافه کرد: یکی از توصیه ای درمان در کنار سایر درمان ها در بیماران مبتلا به کووید 19 که در بخش های آی سی یو بستری می شوند تجویز داروهای ضد انعقاد برای این بیماران است.

منبع: همشهری آنلاین

به "هشدار به بیماران قلبی در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به بیماران قلبی در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید