همه چیز درباره واکسن روسی کرونا

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، واکسن تولیدی موسسه گامالیا با نام تجاری اسپوتنیک 5 (Vac-covid-Gam)؛ واکسنی است که اولین محموله اش وارد کشورمان شد تا واکسیناسیون کرونا بر اساس اولویت گذاری وزارت بهداشت در ایران شروع گردد.

همه چیز درباره واکسن روسی کرونا

به گزارش وبلاگ عطر مردانه به نقل از ایسنا، این واکسن نوترکیب برای ایجاد مصونیت علیه ویروس کرونا، (19COVID)، با استفاده از وکتور آدنو ویروس انسانی 26 برای واکسن نوبت اول و آدنوویروس انسانی 5 برای واکسن نوبت دوم فراوری شده است.

واکسن کرونای روسی چگونه از ابتلا به بیماری کرونا جلوگیری می نماید؟

باید توجه کرد که آنتی ژن S سبب اتصال ویروس کرونا به سلول های بدن و شروع فرایند بیماری می گردد. بر این اساس می توان با تحریک سیستم ایمنی از ابتلا به بیماری محافظت کرد. ژن فراوری گلیکوپروتئین S در ژنوم آدنوویروس قرار داده شده است. بنابراین آدنوویروس در سطح خودش این آنتی ژن را دارد که باعث تحریک سیستم ایمنی می گردد. آدنوویروس استفاده شده به عنوان وکتور، به نحوی تغییر داده شده که قابلیت تکثیر و بیماری زایی در بدن نخواهد داشت.

اثربخشی بیش از 91 درصدی واکسن اسپوتنیک وی

در عین حال اعلام شده که میزان اثربخشی واکسن اسپوتنیک وی علیه بیماری کووید-19، 91.6 درصد است. هر چند که ممکن است اثربخشی آن در سالمندان و یا افراد با ضعف ایمنی کمتر باشد. همچنین بهترین پاسخ ایمنی از حدود دو هفته بعد از دریافت نوبت دوم واکسن ایجاد می گردد، اما طول مدت محافظت این واکسن مانند سایر واکسن ها هنوز تعیین نیست. از طرفی مطالعات بالینی این واکسن مانند سایر واکسن های کرونا در دنیا، همچنان ادامه دارد تا به ابهامات یاد شده پاسخ داده گردد.

موارد ممنوعیت تزریق واکسن روسی کرونا

باید توجه کرد که واکسن اسپوتنیک وی روسیه در مواردی ممنوعیت مصرف دارد. به عنوان مثال در دوره بارداری و شیردهی نباید از این واکسن استفاده کرد. همچنین افرادی که سابقه واکنش های حساسیتی شدید و وجود هر گونه بیماری حاد با یا بدون تب دارند که البته این افراد حدود دو هفته بعد از بهبودی می توانند برای تزریق این واکسن مراجعه نمایند. از طرفی واکسن برای افراد زیر 18 سال مجوز مصرف ندارد. علاوه بر این، افرادی که به دنبال تزریق نوبت اول این واکسن دچار هر نوع عارضه شدید مانند آنافیلاکسی یا واکنش حساسیتی منتشر شدید، تشنج، تب بالای 40 درجه و ... شده اند، منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.

باید توجه کرد که این واکسن های وارداتی در ویال های 5 دوزی، هر دوز نیم میلی لیتر، جمعا 3 میلی لیتر و در حالت منجمد هستند. برای افتراق ویال ها، ویال های نوبت اول آبی رنگ و ویال های نوبت دوم قرمز رنگ هستند.

تعداد نوبت دریافت این واکسن دو نوبت است که به فاصله 21 روز از یکدیگر تجویز می گردد. باید توجه کرد که توصیه می گردد که این فاصله حداقل 21 روزه رعایت گردد، اما اگر فردی با تاخیر مراجعه کرد، منعی برای تجویز نوبت دوم وجود ندارد. تاکید می گردد که نوع واکسن برای نوبت اول و دوم با یکدیگر متفاوت است.

دوز هر نوبت واکسن نیم میلی لیتر است که با سرنگ AD نیم میلی لیتر کشیده و در ناحیه عضله دلتوئید تزریق عضلانی می گردد. بهتر است تزریق در دست غیر قالب فرد گیرنده واکسن انجام گردد. به عنوان مثال برای افراد راست دست، در ناحیه دلتوئید دست چپ انجام گردد.

نحوه نگهداری و انتقال واکسن

ویال های واکسن اسپوتنیک وی، باید تا قبل از تزریق به افراد، همیشه در دمای کمتر از منفی 18 درجه باشند و برهمین اساس تاکید می گردد که دمای فریزر نگهداری واکسن در سردترین حالت ممکن تنظیم گردد تا دمای فریزر بین منفی 20 تا منفی 25 باشد. قبل از انتقال واکسن، باید فریزر در محل دریافت واکسن حداقل یک روز قبل روشن شده و در سردترین حالت ممکن تنظیم گردد. واکسن باید در فریزر اختصاصی نگهداری واکسن باشد، نه در فریزرهای نگهداری آیس پک.

بنابر اعلام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، واکسن از سردخانه مرکزی واکسن، به فریزرروم یا سردخانه های زیر صفر دانشگاه های علوم پزشکی منتقل و تاکید می گردد که دما در همه حال باید کمتر از منفی 20 درجه سانتیگراد باشد. انتقال از سردخانه زیر صفر دانشگاه به شهرستان و از شهرستان به پایگاه های واکسیناسیون در مراکز بیمارستانی نیز مشمول همین توصیه است. در حین انتقال باید از ترمومتر دیجیتال برای پایش درجه حرارت در حین حمل استفاده گردد.

جهت استفاده از واکسن سعی گردد درب فریزر کمتر باز و بسته گردد. هر ویال حاوی پنج دوز واکسن است و تعداد 20 عدد از ویال ها در یک بسته کارتونی قرار دارند. بنابراین هر بسته معادل 100 دوز است. اگر تعداد مراجعین زیاد است، می توان هر یک ساعت یک بار چند ویال را از فریزر خارج کرد. البته باید این اطمینان وجود داشته باشد که این ویال ها در کمتر از دو ساعت قطعا مصرف می شوند.

در دمای اتاق ویال های منجمد احتمالا در عرض حدود 10 تا 15 دقیقه آب می شوند. قبل از استفاده مطمئن شوید که قطعات یخ داخل ویال نیست و کاملا آب شده است. ویال را دو یا سه مرتبه ملایم تکان دهید تا محتویات آن بهم بخورد. دقت گردد مانند ویال واکسن پنج گانه و ثلاث محکم تکان ندهید، بلکه ملایم انجام گردد. ویال های آب شده در دمای اتاق تا دو ساعت قابل استفاده هستند و پس از آن باید معدوم شوند. ویال های آب شده به هیچوجه نباید مجدد منجمد شوند.

قبل از تزریق از فرد باید در خصوص سابقه از حال رفتن در حین خونگیری یا تزریقات سوال پرسیده گردد و در افرادیکه سابقه مثبت دارند، تزریق واکسن حتما در حالت نشسته انجام گردد و سپس حدود 10 دقیقه درازکش روی تخت معاینه استراحت نمایند.

باید توجه کرد افرادیکه برای نوبت اول مراجعه نموده اند فقط ویال آبی رنگ که مخصوص نوبت اول است باید تزریق گردد و برای افراد مراجعه نماینده نوبت دوم فقط از ویال قرمز رنگ استفاده گردد.

عوارض واکسن اسپوتنیک وی

بر اساس مطالعات بالینی اجرا شده عوارض واکسن نوبت اول یا دوم عموما خفیف و متوسط بوده و در طی حدود سه روز برطرف می شوند. شایع ترین عارضه ایجاد شده حالت شبه آنفلوانزای خفیف با علائمی مانند تب، لرز، دردهای عضلانی و مفصلی، گلودرد، احتقان و آبریزش بینی، ضعف، احساس ناخوشی و سردرد است. همچنین عوارض موضعی مانند درد و تورم و قرمزی محل تزریق نیز ممکن است بروز پیدا کند.

عوارض فوق عموما خودبه خود بهبود می یابند، اما می توان از مُسکن های ضد التهابی غیر استروئیدی برای کنترل تب و یا از آنتی هیستامین ها برای عوارض موضعی استفاده کرد.

در عین حال عوارض کمتر شایع عبارتند از تهوع، بی اشتهایی و بزرگی غدد لنفی منطقه ای و به ندرت هم گیجی و سنکوپ گزارش شده است. در عین حال افزایش موقت آنزیم های کبدی، افزایش کراتینین سرم و CPK، کاهش نوتروفیل ها، افزایش لنفوسیت ها، افزایش و کاهش پلاکت ها و... نیز گزارش شده است.

چه کسانی باید واکسن اسپوتنیک را با احتیاط تزریق نمایند؟

در مواردی مصرف واکسن اسپوتنیک باید با احتیاط و آنالیز منافع به خطرات احتمالی تزریق گردد. بنابراین توصیه می گردد این قبیل بیماران حتما قبل از تزریق نظر پزشک معالج خود را در خصوص انجام یا عدم انجام واکسیناسیون بپرسند و در صورتی که طبق نظر پزشک تزریق برایشان مانعی نداشت، به مراکز واکسیناسیون مراجعه نمایند. این موارد شامل بیماری مزمن کبدی، کلیوی، بیماری های متابولیک مانند دیابت کنترل نشده و اختلال فاحش عملکرد تیروئید، اختالالت خونی مانند هموفیلی یا اختالالت انعقادی، صرع و سایر بیماری های اعصاب مرکزی و یا سابقه سکته مغزی، بیماری های عروق کرونر، میوکاردیت (التهاب عضلات قلب)، اندوکاردیت (التهاب درون شامه قلب) و یا پریکاردیت (آماس حاد یا مزمن کیسه غشایی دربرگیرنده قلب)، بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی و مبتلایان به سرطان های بدخیم.

بنابر اعلام اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، به دلیل احتمال بروز واکنش های حساسیتی شدید و آنافیلاکسی، امکانات دارویی و تجهیزات اولیه احیا و همچنین آمادگی خدمات اورژانس پزشکی و انتقال بیماران احتمالی باید در محلی که تزریق انجام می گردد، پیش بینی شده باشد. افرادیکه در آنالیز اولیه قبل از ورود به پایگاه واکسیناسیون تب بالای 37 درجه دارند، تا برطرف بیماری احتمالی زمینه ای اجازه واکسیناسیون ندارند.

البته افرادی که سابقه ابتلا به بیماری کرونا را در یک سال گذشته داشته اند، می توانند واکسینه شوند. واکسیناسیون کرونا برای عموم افرادیکه در گروه های اولویت دار قرار دارند اختیاری است و الزامی برای این کار وجود ندارد.

منبع: جام جم آنلاین

به "همه چیز درباره واکسن روسی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره واکسن روسی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید