ویروس کرونا برای روزه داران مشکل ساز نیست

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، پزشکان در پاسخ به بعضی سوالات، از مشکل ساز نبودن ویروس کرونا برای روزه داران خبر می دهند.

ویروس کرونا برای روزه داران مشکل ساز نیست

به گزارش خبرنگار ، با شیوع ویروس کرونا آن هم در ایام ماه رمضان، این پرسش مطرح است که آیا روزه داری در دوران کرونا ممکن و درست است یا خیر. بعضی مردم گمان می نمایند که روزه دریافت سیستم ایمنی را ضعیف نموده و خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد اما این فرضیه درست نیست.

در حالی که برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- 19 و مداوای آن تقویت سیستم دفاعی بدن، از جمله به وسیله تغذیه سالم و کافی و نوشیدن مایعات توصیه شده است اما کارشناسان تغذیه معتقدند با رعایت اصول صحیح تغذیه در شرایط کرونا؛ مسئله ای برای روزه داری وجود ندارد.

بیژن صدری زاده، متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با خبرنگار اظهار کرد: کرونا، مسئله ای برای روزه داران به وجود نمی آورد اما گروه های پر خطری که دارای بیماری های زمینه ای هستند، بیشتر باید مراقب باشند. این گروه شامل افرادی می شوند که سنین 65 سال به بالا دارند و یا دچار بیماری های زمینه ای هستند. این افراد با مشورت پزشک و آگاهی از سلامت خود می توانند روزه بگیرند.

او توضیح داد: سیستم ایمنی بدن کاملا بستگی به استراحت و تغذیه فرد دارد. افرادی که تصمیم بر روزه داری دارند، باید از زمان افطار تا سحر به اندازه کافی آب بنوشند.

صدری زاده گفت: تنها توصیه کاربردی در چنین شرایطی رعایت نکات بهداشتی، نوشیدن آب به اندازه کافی و تغذیه مناسب است. افرادی که به ویروس کرونا مبتلا هستند یا علائم آن را دارند، نمی توانند روزه بگیرند.

آیا در روز های کرونایی دریافت روزه کار درستی است؟

علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی درباره روزه داری درماه رمضان اظهار کرد: روزه داری می تواند یاری شایانی به بیماری های مختلفی کند. روزه دریافت باعث بالا بردن قوای جسمانی و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری های عفونی و حتی کرونا می گردد.

مرندی گفت: روزه دریافت می تواند به تنظیم قند خون و فشار خون یاری کند. البته نمی تواند صندلی انسلولین را بگیرد، اما می تواند تا حدودی مشکل فرد را برطرف کند. روزه می تواند موجب کاهش استرس و وزن گردد . همچنین بعضی بیماری ها تا حدودی با روزه داری کنترل می گردد.

او اضافه کرد: باید از زمان افطار تا سحر به اندازه کافی آب نوشیده گردد تا بدن با کمبود آب روبرو نگردد.

او توضیح داد: افراد دچار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در رعایت توصیه های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعد نماینده عمده برای ابتلا به ویروس کرونا است. فقط آن گروه از بیماران دیابتی اقدام به روزه داری نمایند که سن کمتر از 65 سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک هستند.

مرندی اعلام کرد: بیماران دچار فشار خون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آن ها در کنترل مطلوب، یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از 140 میلیمتر جیوه و فشار پائین (دیاستولیک) کمتر از 80 میلیمتر جیوه باشد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی تکید کرد: بیمارانی که پیوند اعضاء شده اند نباید روزه بگیرند اما روزه دریافت برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.

او اظهار کرد: در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلا روزه داری برای آن ها منعی نداشته است، روزه داری در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام نمایند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: مطالعات دنیا نشان می دهد روزه داری نه تنها هیچ گونه خدشه ای به ایمنی بدن نمی زند، بلکه سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ویروس کرونا برای روزه داران مشکل ساز نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا برای روزه داران مشکل ساز نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید