چرا حکومت تروریستی داعش به سرعت ظهور و سپس سقوط کرد؟

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، کتاب ظهور داعش نوشته کارولین کِنون به تازگی با ترجمه پریسا صیادی از سوی نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. نسخه اصلی این کتاب سال 2017 منتشر شده و ترجمه آن، هفتادوششمین عنوان از مجموعه تاریخ دنیا است.

چرا حکومت تروریستی داعش به سرعت ظهور و سپس سقوط کرد؟

کتاب های مجموعه تاریخ جهان برای عرضه چشم اندازی گسترده و ژرف از سیر تاریخ منتشر می شوند. این مجموعه زمینه های فرهنگی رخدادهای تاریخی، اندیشه های سیاسی، فرهنگی و فلسفه های تاثیرگذار را در گذر تمدن بین النهرین، مصر باستان، یونان، روم، اروپای قرون وسطی و... معرفی می نماید.

خاستگاه داعش کجاست؟ رهبرانش چه کسانی بودند؟ چه اهدافی در سر داشتند؟ چه پیامدهایی برای منطقه و جهان داشتند؟ زمینه های ظهور داعش چه بود و در چه بستری رشد کردند؟ آیا می توان از شکل گیری چنین سازمان ها و گروه هایی در آینده جلوگیری کرد؟ این پرسش ها همیشه در ذهن افرادی که نامی از داعش را شنیده اند مطرح شده است.

با اینکه امروز دیگر داعش قدرتی ندارد، این سؤالات و ده ها سؤال دیگر همچنان ذهن بسیاری از ما را درگیر نموده است. خواندن این کتاب تا حدودی به یافتن این پاسخ ها یاری می نماید. داعش تهدید بزرگی بود که با سرعتی غیرمنتظره گسترش یافت، حکومت تشکیل داد و با هراس افکنی و کشتار مسلمانان و غیرمسلمانان اهدافش را پیش برد، اما این حکومت تروریستی با همان سرعتی که ظهور نموده بود سقوط کرد. در واقع این گروه تروریستی مخوف و مرموز که کمابیش به یک اندازه نزد مسلمانان و غیرمسلمانان منفور و هول انگیز بود با همکاری همۀ مخالفان از میان برداشته شد و جهان نفسی از سر آسودگی کشید.

نویسنده کتاب ظهور داعش ابتدا پیشینه کوتاهی از شکل گیری ریشه های داعش را مطرح نموده و سپس به تعریف تروریسم در جهان پرداخته است. او با پشت سر گذاشتن این مقدمات، فصل اول کتاب خود را آغاز می نماید. به این ترتیب اولین فصل کتاب درباره بن لادن، تروریست های عربستان و خاندان آل سعود است چون کارولین کنون معتقد است ماجرای ظهور داعش به سال ها قبل در عربستان برمی شود؛ سال 1957، زمانی که هفتمین پسر محمدبن عوض بن لادن در عربستان سعودی به جهان آمد.

رویدادهای مهم قبل و بعد از ظهور داعش، پیشگفتار: خاستگاه داعش، بن لادن، زرقاوی، و القاعده عراق، مصری و تشکیل دولت اسلامی، ابوبکر بغدادی، سوریه، موصل، و تشکیل خلافت، خلافت و آمدن آخرالزمان، تاثیرات ویرانگر داعش، سخن انتهای: داعش در سراسر جهان عناوین اصلی این کتاب هستند. پس از این بخش ها هم سه بخش یادداشت ها، برای مطالعه بیشتر و نمایه درج شده اند.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: کمی پس از این که ابوبکر بغدادی در سال 2010 در دولت اسلامی به قدرت رسید، سوری ها بار دیگر علیه بشار اسد دست به اعتراض زدند. پس از این که پانزده دانش آموز به جرم شعارنویسی روی دیوار مدرسه دستگیر شدند اعتراض ها آغاز شد. جامعه از نحوه برخورد با این دانش آموزان برآشفت. آن ها با تهدید پلیس عقب ننشستند و به خیابان ها آمدند و علیه بشار اسد تظاهرات کردند. کار به خشونت کشید و بسیاری از معترضان در سوریه خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت شدند و فشارهای بین المللی بر او افزایش یافت.

همان طور که ناآرامی ها به سمت جنگ داخلی پیش می رفت، معترضان از او خواستند که از مقامش کنار برود. بشار اسد در مقابل این تقاضا صدها زندانی را -که بسیاری از آن ها جهادی بودند- آزاد کرد، از این رو تظاهرات به خشونت کشیده شد و ورود پلیس برای انتها دادن به این قائله ضروری شد. او همیشه ادعا می کرد که تروریست های خارجی پشت جنگ داخلی در این کشور هستند.

با مداخله بشار اسد برای انتها دادن به اعتراضات، دولت اسلامی گروهی را برای بهره گیری از این آشوب ها به سوریه فرستاد و در آن جا مستقر کرد. بغدادی فردی به نام محمد جولانی را برای نظارت بر امور و تشکیل شاخه دولت اسلامی به سوریه فرستاد. این گروه جدید خود را جبهه النصره نامیدند.

ریشه تشکیل داعش را باید در گروه تروریستی القاعده عراق و سال 2004 میلادی جستجو کرد؛ زمانی که ابومصعب زرقاوی به خاطر سلسله عملیات های انتحاری این گروه جهادی را پایه گذاری کرد و نام القاعده عراق را روی آن گذاشت. این گروه چندسال بعد با نام دولت اسلامی عراق و شام یا همان داعش شناخته شد. اما به این گروه در کشورهای غربی با لفظ دولت اسلامی عراق و سوریه اشاره می شد. باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا هم اغلب برای یادکردن از این گروه تروریستی از نام دولت اسلامی عراق و شام استفاده می کرد. بسیاری هم هستند که از این گروه، فقط با لفظ دولت اسلامی یاد می نمایند.

مهم ترین اولویت گروه ترویستی داعش، آن گونه که در ظاهر امر به نظر می رسد گسترش شریعت موردنظر رهبران این گروه در جهان است؛ به این معنی که باید برای برپایی جامعه ای جهانی شبیه آن چه در خاورمیانه قرون گذشته وجود داشت، کوشش کرد. به این ترتیب از نظر داعش باید تمام جهان به شرایط صدر اسلام برگردند و همه مردم، پیرو تفسیر آن ها از اسلام باشند. ایجاد ترور و وحشت هم ابزار اصلی این گروه برای پیاده کردن سیاست های رهبرانش بوده است. اعدام در ملا عام یا کشتارهای خشونت آمیز و سلاخی انسان ها از جمله نمونه های شاخص این ابزار مهم بوده است.

کتاب ظهور داعش نوشته کارولین کِنون با ترجمه پریسا صیادی در 110 صفحه مصور، شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 25 هزار تومان از سوی نشر ققنوس منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "چرا حکومت تروریستی داعش به سرعت ظهور و سپس سقوط کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا حکومت تروریستی داعش به سرعت ظهور و سپس سقوط کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید