چندبرابر شدن نشست زمین در اثر فرسودگی شبکه فاضلاب، آبگرفتگی ارتباطی با فاضلاب ندارد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، خبرنگاران/خوزستان مدیرعامل شرکت آبفا اهواز گفت: وقتی شهر دچار آبگرفتگی می گردد، ارتباطی با فاضلاب ندارد و طبق ماده 55 قانون شهرداری، شهرداری مکلف است کانال آب برای جمع آوری آب های سطحی بسازد.

چندبرابر شدن نشست زمین در اثر فرسودگی شبکه فاضلاب، آبگرفتگی ارتباطی با فاضلاب ندارد

بهنام مریدی در نشست هم اندیشی هَم گُفت با موضوع کنکاش در مسائل شبکه فاضلاب اهواز که امروز، 25 آذرماه در اهواز اظهار کرد: اینکه در سیستم فاضلاب اهواز اشکال وجود دارد، تردیدی نیست اما اینکه در بارندگی، شهر دچار آبگرفتگی می گردد ارتباطی با فاضلاب ندارد.

وی اضافه کرد: البته این موضوع به معنای فرار از مسئولیت نیست بلکه ما وظیفه داریم به مردم خدمت رسانی کنیم. طبق ماده 55 قانون شهرداری، شهرداری مکلف است کانال آب برای جمع آوری آب های سطحی بسازد. به عنوان مثال تا چند سال گذشته در شهر تهران در جمع آوری آب های سطحی مشکل وجود داشت اما با ساخت کانال این مشکل برطرف شد.

مریدی با بیان اینکه در اهواز باید کانال جمع آوری آب های سطحی ساخته گردد، توضیح داد: هم اکنون با ترسالی روبرو هستیم و بارندگی 10 میلیمتری می تواند باعث پس زدگی آب توسط شبکه فاضلاب گردد. شرکت های فاضلاب، توزیع آب و دفع فاضلاب های خانگی را بر عهده دارند و دلیل اینکه شهر اهواز در بارندگی دچار آبگرفتگی می گردد تنها به دلیل نبود کانال دفع آب های سطحی است.

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، مریدی ادامه داد: اهواز 2 هزار و 400 کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که توسط شهرداری ساخته شده بود و پس از دهه 70 به شرکت های فاضلاب سپرده شد. یک هزار و 100 کیلومتر از شبکه فاضلاب فرسوده است. به این دلیل که جنس لوله ها بتنی و مربوط به بیش از 30 سال قبل است و خوردگی بالایی دارند.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز با بیان اینکه از بین رفتن و فرسودگی شبکه فاضلاب باعث چند برابر شدن نشست زمین در اهواز شده است، گفت: در سیل اخیر علاوه بر مسائل فاضلاب در حدود 33 نقطه، نشست زمین وجود داشت و تنها دلیل آن پر شدن ظرفیت شبکه فاضلاب است. نشست زمین باعث ایجاد مشکل در 75 کیلومتر از شبکه قدیمی فاضلاب شهر شد. در مناطق کوروش، کوی مشعلی، عین دو، کیان، شهرک دانشگاه و ... در شبکه های فاضلاب با مشکل روبرو بودیم و از 75 کیلومتر شبکه فاضلاب حدود 40 کیلومتر آن اصلاح شده است.

وی ادامه داد: اهواز طرح جامع فاضلاب دارد اما از این طرح تنها 40 درصد آن اجرایی شده است. برای اصلاح سیستم فاضلاب اهواز 4 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است و اگر مستمرا اعتبار تزریق گردد، مسائل فاضلاب اهواز حل می گردد.

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، مریدی اضافه کرد: 460 میلیارد تومان برای اصلاح خسارات وارده به شبکه فاضلاب ناشی از نشست زمین در نظر گرفته شده بود که تنها به میزان 57 میلیارد تومان اوراق دریافت کردیم.

مدیرعامل شرکت آبفا اهواز گفت: در شهر اهواز حدود 186 ایستگاه پمپاژ وجود دارد که 400 دستگاه پمپ دارند . 260 پمپ سوخته بودند که از این تعداد 200 دستگاه تعمیر شدند و 60 پمپ خریداری شد. ایستگاه ها نیز تجهیز شدند اما شبکه فاضلاب اهواز با مشکل روبرو است.

وی در سرانجام اعلام کرد: باید بپذیریم مسائل اهواز بسیار زیاد هستند و اصلی ترین مشکل کنونی، نبود اعتبار است. اگر نقدینگی وجود داشته باشد، بسیاری از مسائل شهر حل خواهند شد اما حل این مسائل زمانبر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چندبرابر شدن نشست زمین در اثر فرسودگی شبکه فاضلاب، آبگرفتگی ارتباطی با فاضلاب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چندبرابر شدن نشست زمین در اثر فرسودگی شبکه فاضلاب، آبگرفتگی ارتباطی با فاضلاب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید