کرونا در هواپیما

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، امروزه شیوع گسترده ویروس کووید-19 (کرونا ویروس) همه ابعاد زندگی افراد را به طور گسترده تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به عدم قطعیت زمان ارائه واکسن این ویروس، انسان ها در کوشش هستند تا بتوانند با رعایت نکات بهداشتی، کارهای روزمره خود را از سر بگیرند. یکی از ابعاد زندگی بشر، سفر کردن است. با توجه به راه های ابتلا به کرونا و شیوع گسترده آن احتمال مبتلا شدن به کرونا در هر مسافرتی و با هر وسیله ای وجود دارد اما پرسشی که برای هرکس پیش می آید این است که آیا ممکن است هنگام سفر با هواپیما نیز مبتلا به ویروس کرونا شد و یا امکان ابتلا به ویروس کرونا در هواپیما وجود دارد؟ لذا ما در این مطلب به شما راهکارهایی را پیشنهاد می کنیم که بتوانید بدون دغدغه ای نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام کنید.

کرونا در هواپیما

ابتلا به کرونا در هواپیما

با توجه به اطلاعات ناقصی که در مورد ویروس کرونا در دست است. پاسخ این پرسش مثبت است. بله! ممکن است هنگام مسافرت با هواپیما به ویروس کرونا مبتلا شوید و یا در صورت مبتلا بودن، ممکن است آن را به سایر مسافرین نیز انتقال دهید، خصوصا با توجه به اینکه در مسافرت هوایی، همه مسافران با تعداد زیاد در یک محفظه بسته در کنار هم قرار می گیرند. علاوه بر این متاسفانه ویروس کرونا و سایر بیماری های عفونی تا مدتی هیچگونه علائمی ندارند و حتی ممکن است خود فرد نیز اطلاع نداشته باشد که مبتلا به بیماری است و همین امر احتمال ابتلا به ویروس کرونا در هواپیما را به شدت افزایش می دهد.

در آنالیز احتمال ابتلا به ویروس کرونا در هواپیما باید دو دسته نظرات متفاوت را در نظر گرفت.

گروه اول، عده ای از محققان هستند که بر این باورند که احتمال ابتلا به کووید-19 در درون هواپیما ناچیز است. این کارشناسان معتقدند سیستم گردش هوای درون کابین هواپیما که هر دو الی سه دقیقه یکبار هوای داخل محفظه را با هوای تازه جایگزین می نماید، موجب کاهش خطر ابتلا به این ویروس در درون هواپیما خواهد شد. علاوه بر این فیلترهایی برای تصفیه ذرات معلق هوا نیز درون هواپیماها تعبیه شده است که قادر به تصفیه نود و نه درصدی ذرات معلق هوا است و موسوم به فیلتر هپا هستند. از این فیلترها حتی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها نیز استفاده می گردد. این دو مورد موجب شده عده ای از کارشناسان احتمال ابتلا به کرونا در هواپیما را بسیار ناچیز بدانند.

اما در مقابل گروه دوم، با آنالیز گروهی از مسافرانی که پس از مسافرت هوایی دچار بیماری کووید-19 شده اند، بیان می نمایند کسانی که با هواپیما به مسافرت می فرایند به شدت در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

در این آنالیز این گروه، دو دسته مسافران مبتلا به کووید-19 را آنالیز کردند. در دسته اول، در یک سفر هوایی از بوستون به مقصد هنگ کنگ چهار مسافر به ویروس کرونا مبتلا شدند. پس از آنالیز آزمایش های صورت گرفته معین شد هر چهار نفر مبتلا به یک نوع مشابه از کووید-19 شده اند. در دسته دوم، در پروازی از لندن به ویتنام، 15 نفر مبتلا به ویروس کرونا شده بودند که پس از آنالیز آزمایش های انجام گرفته معین شد، همه این افراد به نوع مشابهی از ویروس کرونا مبتلا شده اند.

آیا در صورت سوار شدن به هواپیما و مبتلا بودن یکی از مسافرین، سایر مسافرین نیز به کووید-19 مبتلا می شوند؟

جواب خیر است. برای نتیجه گیری چنین امری باید جزئیات بیشتری را آنالیز کرد. محققان به طور ویژه این دو مورد خاص را با جزئیات کامل تری آنالیز کردند و اعلام کردند دو نکته را باید مد نظر قرار داد: اول اینکه هردوی این پروازها در ابتدای دوران اپیدمی ویروس کرونا انجام گرفته است و در آن دوران بسیاری از مردم هنوز به خطرات این بیماری و راه های پیشگیری از آن و رعایت پروتکل های بهداشتی، مطلع نبودند. دوم اینکه این پروازها یکی ده ساعت و دیگری پانزده ساعت به طول انجامیده است. احتمالا قرار داشتن در مدت طولانی در یک محیط بسته همراه با افرادی مبتلا به ویروس کرونا، خطر ابتلای سایرین به این ویروس را افزایش می دهد.

البته همانطور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، هیچگونه اطلاعات دقیقی درباره این ویروس وجود ندارد که بتواند به طور قطعی هر یک از نتایج بالا را رد یا تایید کند. بنابراین توصیه می گردد در صورتی که قصد سفر دارید و استفاده از هواپیما را برای این سفر انتخاب نموده اید، موارد زیر را حتما مد نظر داشته باشید:

  • استفاده از ماسک و دستکش در طول سفر و عدم برداشتن ماسک در مدت سفر به منظور خوردن یا نوشیدن
  • انتخاب شرکت هواپیمایی که تعداد مسافران کمتری را در هر پرواز جابجا می نماید و کلیه کارکنانش پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند.
  • حفظ فاصله ایمنی نسبت به سایر مسافران در کلیه مراحل پرواز
  • عدم استفاده از سرویس های بهداشتی هواپیماها و فرودگاه
  • استفاده مرتب از ژل ها و صابون های ضدعفونی نماینده در کلیه مراحل پرواز

بنابراین توصیه می گردد در کلیه مراحل پرواز از زمان تهیه بلیت، تا تحویل بار، بازرسی و سوار و پیاده شدن از هواپیما همه موارد بالا را رعایت کنید تا از ابتلا به کرونا در هواپیما پیشگیری کنید.

علاوه بر این پیشنهاد می گردد پس از بازگشت از مسافرت به منظور حفظ سلامت سایرین، چهارده روز خود را در خانه قرنطینه کنید.

1+

منبع: دلتابان

به "کرونا در هواپیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در هواپیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید