گرانی سرسام آور کود و سموم کشاورزی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، خبرنگاران: کشاورزان مناطق مختلف کشور بعد از برداشته شدن ارز 4200 تومانی واردات سم، کود و بذور کشاورزی از افزایش چند برابری نرخ این محصولات، کمبود و احتکار آنها در بازار خبر دادند.

گرانی سرسام آور کود و سموم کشاورزی

به گزارش وبلاگ عطر مردانه به نقل از تسنیم، علیانسب کننده استان های آذربایجان های شرقی و غربی در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران در حاشیه نشست سالانه این سازمان درباره مهم ترین مسائل کشاورزی اظهار کرد: واردات بی رویه بعضی از محصولات کشاورزی و جلوگیری از صادرات بعضی از محصولات فراوریی در فصل برداشت مهم ترین مشکل بخش کشاورزی استان به حساب می آید.

وی اضافه نمود: به طور مثال درحالی که دامداران با انباشت گوشت روبرو است دولت اقدام به واردات این محصول می نماید.

سید امیر خاک زادیان کننده مازنداران در این سازمان نیز اظهار کرد: دلیل ایجاد این سازمان، خلائی بود که در تشکل های موجود داشتیم به طوری که تشکل های ما به جای آنکه کننده بخش خصوصی باشند خود را به دولت متصل نموده اند و در بخش عملیاتی دولت فعالیت می کنند.

وی اضافه نمود: این سازمان در واقع جنبش عدالتخواهانه بخش کشاورزی است و وظیفه مطالبه گری از دولت و سایر دستگاه های به نفع بخش کشاورزی را برعهده دارد.

کننده مازنداران سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران ادامه داد: مهم ترین مسئله ای که اکنون بخش کشاورزی استان با آن روبرو است درآمد زایی دولت از طرح های فراوریی مردم و شرایط سخت ارائه تسهیلاتی بانکی است که باعث می گردد کشاورزان عطای فراوری را به لغایش ببخشند و به سمت تغییر کاربری اراضی کشاورزی خود بروند.

وی توضیح داد: هر ساله سطح زیادی از اراضی جنگلی و کشاورزی ارزشمند کشور در استان مازنداران به ساختمان تبدیل می شوند و دولت نیز با ارائه مجوز های لازم از این تغییر کابری های پول به دست می آورد.

ناصر نور افشار کنند خراسان های شمالی، جنوبی و مرکزی در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران نیز با اشاره به مسائل تامین حق آبه کشاورزان استان اظهار کرد: کشاورزان بعد از انجام فراوری با وجود همه مسائل با مانع پس از فراوری روبرو هستندو ضروری است که برای بازاریابی و صادرات این محصولات کوشش گردد.

وی اضافه نمود: مدیرت منابع آب و خاک، آموزش و ترویج و دریافت حق آبه های غصب شده است کشاورزان از مهم ترین مسائلی است که باید پیگیری گردد.

کنند خراسان های شمالی، جنوبی و مرکزی در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران ادامه داد: ارز واردات سم و کود و بذر های وارداتی برداشته شده و با ارز نیمایی وارد می گردد که این امر قیمت این محصولات را در بازار به شدت گران نموده و با کمبود روبرو شده است.

وی اضافه نمود: در این شرایط بعضی از عرضه کنندگان این محصولات نیز موجودی خود را احتکار نموده اند تا در آینده به قیمت بالاتری به فروش برسانند.

نور افشار توضیح داد: علف کش معمول وپرمصرفی که در بخش کشاورزای استفاده زیادی دارد در بازار یافت نمی گردد و در صورت یافت این محصول باید قیمت هایی بالایی پرداخت کرد.

وی اضافه نمود: سم دیازینون که به عنوان سم روتین برای بخش کشاورزی به حساب می آید در امسال از لیتری 86 هزار تومان به 260 هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت کود های شیمیایی مصرفی بخش کشاورزی گفت: کود های همراه آبیاری 10-52-10 NPK نیز قیمتشان بیش از سه برابر افزایش یافته به طوری که از هر 10 کیلوگرم 12 هزار تومان به 40 هزار تومان رسیده است.

کنند خراسان های شمالی، جنوبی و مرکزی در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران گفت: قیمت هر گونی 50 کیلوگرمی کود دی آمونیم فسفات نیز از 70 هزار تومان با محدوده 300 هزار تومان رسیده است.

وی توضیح داد: قیمت کود اورزه نیز از 35 هزار تومان به 85 هزار تومان و سولفات آمونیم از پاکتی 65 هزار تومان با 180 هزار تومان تا 200 هزار تومان رسیده است.

وی گفت: قیمت نهاده های کشاورزی در روزهای اخیر به صورت روزانه گران می گردد و فروشگاه ها نیز در صورت فروش محصول خود معلوم نیست که در آینده این محصولات را خود با چه قیمتی خریدرای می کنند.

نور افشار گفت: در حال حاضر باغداران پسته استان به دلیل کمبود سموم کشاورزی مجبور هستند که درختان خود را برای مبارزه با آفت پسیل با مایع ظرف شویی شستشو کنند.

بنابراین گزارش صائب حاجی نمکی کننده کشاورزان جنوب کرمان در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران نیز اظهار کرد: در امسال برای تهیه بذور، سموم و کودهای کشاورزی با مسائل عدیده ای روبرو هسیتم و برداشته شدن ارز 4200 تومان واردات این محصولات قیمت ها را در بازار به هم ریخته است.

وی اضافه نمود: قیمت بذور صیفیجات در بازار به افزایش زیای را تجربه نموده است به طوری که قیمت بذر 400 گرمی پیاز از 650 هزار تومان به 4 میلیون 200 هزار تومان تا 4 میلیون 300 هزار تومان افزایش یافته است.

کننده کشاورزان جنوب کرمان در سازمان مردم نهاد همبستگی کشاورزی ایران ادامه داد: قیمت هر پاکت هزار عددی خیار سبز از 200 هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش یافته است.

وی توضیح داد: برای تهیه کود های کشاورزی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز با مشکل روبرو هستیم به طوری که بسیاری از کشاورزان منطقه نتوانستند این محصولات با به موقع و به اندازه مورد احتیاج تهیه کنند.

منبع: اقتصادنیوز

به "گرانی سرسام آور کود و سموم کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی سرسام آور کود و سموم کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید