2 فروند کشتی صید ترال در جاسک توقیف شد

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، فرمانده مرزبانی هرمزگان از توقیف دو فروند کشتی صیادی غیرمجاز ترال و کشف یک هزار و 500 کیلوگرم انواع ماهی قاچاق توسط مرزبانان بندر جاسک خبر داد.

2 فروند کشتی صید ترال در جاسک توقیف شد

به گزارش گروه حوادث وبلاگ عطر مردانه و به نقل از خبرگزاری ایرنا، بعد از ظهر پنجشنبه مرزبانی استان سردار حسین دهکی افزود: مرزبانان پایگاه دریابانی بندر جاسک هنگام گشت زنی و کنترل حوزه استحفاظی، دو فروند کشتی متخلف در حال صید غیرمجاز مشاهده کردند که بلافاصله شناورها را مورد بازدید و بررسی قرار دادند.

وی ادامه داد: مرزبانان در بازرسی از این شناور ها مقدار یک هزار و 500کیلوگرم انواع ماهی قاچاق و یک توپ تور صیادی غیرمجاز ترال را کشف کردند.

فرمانده مرزبانی هرمزگان با اشاره به دستگیری 32 قاچاقچی، شرح داد: در این رابطه پرونده ای تشکیل و متهمان برای سیر مراحل قانونی پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع مسوول شدند.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران پنجم آبان ماه جاری از توافق کارگروه علمی و فنی تشکیل شده، به منظور ممنوعیت دوساله صید ترال فانوس ماهیان با هدف برنامه آیش و پایش ذخایر این گونه در سواحل جنوب کشور خبر داد.

نبی الله خون میرزایی درباره ممنوعیت صید ترال، افزود: این اقدام به منظور مطالعه و ارزیابی بر روی ذخایر آبزیان و تصمیم گیری بر اساس مطالعات آینده در راستای بهره برداری پایدار و بهینه فانوس ماهیان انجام می شود.

وی اظهارداشت: با توجه به دغدغه های ایجاد شده در مردم، مسوولان، سمن های محیط زیستی و جامعه صیادی درخصوص صید فانوس ماهیان به ویژه آسیب های زیست محیطی آن، همچنین اطلاعات نادرستی که موجب تشویش اذهان عمومی شد، بررسی موضوع در دستور کار قرار گرفت.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در دوره جدید هم با حساسیت بالا به این موضوع پرداخت، طی جلسات بسکمک که با این فراکسیون داشتیم در نهایت مقرر شد یک کارگروه فنی و علمی این موضوع را بررسی کرده و در قبال آن تصمیم گیری کند.

رییس گروه امور صید شیلات هرمزگان 18 آبان ماه جاری هم گفته بود صید ترال یکی از روش های مخرب است که ممنوعیت آن از اول آذرماه به احیای ذخیره گاه آبزیان درخلیج فارس کمک می کند.

بهاره هرمزی روز یکشنبه در گفت وگوبا ایرنا افزود: صید ترال فصل ، زمان و مکان صید نمی شناسد و در همه فصول با انداختن تور به دریا آنچه از کف دریا بوده صید و روی عرشه شناور آورده می شود درصورتی که صید باید طبق قواعد و بررسی های مرکز تحقیقات باشد.

وی ادامه داد: بطور مثال طبق برنامه صید برخی آبزیان در آب های استان، صید هامور ماهیان از اول فروردین تا خاتمه اردیبهشت ماه وهمچنین صید ماهی حلوا سیاه و شوریده نیز از ابتدای اردیبهشت تا خاتمه خردادماه سالجاری در صیدگاه های استان ممنوع است.

رییس گروه امور صید شیلات هرمزگان وی یادآور شد: زمان ممنوعیت صید ماهی حلوا سفید در سال های اخیر باتوجه به تغییرات آب و هوایی و اقلیمی و اظهارنظرهای جامعه صیادی، به 15فروردین تا خاتمه اردیبهشت ماه سال جاری تغییر یافته است.

هرمزی اظهارداشت: صید میش ماهیان از 15 مرداد تا خاتمه شهریورماه سال آینده، روش مشتا هم از 16 فروردین تا خاتمه اردیبهشت ماه سالجاری و صید میگو درطول سال به جز فصل صید (اوایل مهر تا خاتمه آبان ماه) ممنوع است.

شیلات هرمزگان همچنین باتوجه به ممنوعیت صید، در خردادماه سال جاری تنها مجوز صید به 100 فروند کشتی فانوس ماهیان آن هم در دریای عمان در صیدگاه مشخص و آب های فراسرزمینی با فاصله 12 مایل دریایی از خط مبدا ساحلی و درعمق 200 متری مجوز به روش ترال میان آبی را داده بود.

صید ترال یکی از مخرب ترین صیدها محسوب می شود که نه تنها به اکوسیستم دریا و زیستگاه های آبزیان آسیب می زند، بلکه شاید با انقراض نسل آبزیان، نسلی از انسان ها را هم از دیدن آبزیان محروم کنداز همین رو از اول آذرماه به مدت دوسال ممنوع شده است.

بهره کشی بیش از اندازه وبی رویه صید ترال که علاوه بر خسارت به صیادان، یکی از دغدغه های جدی کارشناسان و صاحب نظران استان هرمزگان نیز بوده، از سال های گذشته تا به امروز آسیب های زیادی به ذخایر، صیدگاه ها و زیستگاه های آبزیان خلیج فارس وارد کرده است.

استان هرمزگان دارای 22 بندر صیادی، موج شکن و 39 مرکز تخلیه صید است که با برخورداری از چهار هزار و 500 فروند شناور صیادی و 31 هزار صیاد فعالیت های گسترده ای برای حفاظت از منافع صیادان و ذخایر آبزیان دارد.

تنوع گونه ای، روش های صید (گوشگیر، پرساین و قلاب)، روش های پرورش در قفس انواع آبزیان از سطح زیان، ریز، درشت، میان زی ، کفزی، میگو و فانوس ماهیان، استان هرمزگان را مجموعه ای کامل و کم نظیر از فعالیت های صید و صیادی معرفی کرده است.

براساس اطلاعات منتشره از مسوولان اداره کل شیلات هرمزگان؛ با تلاش صیادان بیش از 38 درصد از صید انواع آبزیان کشور در این استان صورت می گیرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "2 فروند کشتی صید ترال در جاسک توقیف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 فروند کشتی صید ترال در جاسک توقیف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید