هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، براساس اعلام وزارت بهداشت در ماه های اخیر 24 مورد ابتلا به بیماری سرخک به ثبت رسیده است. مسئله ای که نگرانی مسئولان وزارت بهداشت دررابطه با افزایش تعداد را به دنبال داشته است. در این رابطه مقامات بهداشتی کشور احتمال می دهند که همه گیری سرخک در صورت عدم پیشگیری در فصل پاییز و زمستان اتفاق بیفتد.

هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟

به گزارش وبلاگ عطر مردانه، روز های گذشته بود که رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از ورود بیماری سرخک در استان های سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی، هرمزگان، آذربایجان و البرز اطلاع داد. او گفته که کشور در معرض خطر ورود مجدد سرخک قرار گرفته است.

سید محسن زهرایی با بیان اینکه کرونا باعث شده پوشش واکسیانسیون سرخک در سراسر دنیا آسیب ببیند، از مردم خواهش کرد این موضوع را به عنوان زنگ خطر بدانند.

او با اشاره به ابتلای 24 نفر به سرخک در ماه های اخیر، می گوید: به خانواده هایی که واکسیناسیون فرزندان آنان کامل نشده توصیه می گردد برای دریافت واکسن فرزندانشان به مراکز بهداشت و درمان مراجعه نمایند.

سرخک به وسیله تماس با ترشحات بینی و گلوی افراد آلوده قابل انتقال است. این بیماری به طور مستقیم به وسیله قطره های آب دهان ضمن تماس مستقیم بیماران منتقل می گردد. دوره نهفتگی بیماری بین 14 تا 17 روز است، اما می تواند تا 21 روز نیز به طول انجامد. پزشکان معتقدند که این دوره از یک هفته قبل، از بروز ضایعات پوستی شروع می گردد و تا حداقل 4 روز پس از آن ادامه خواهد داشت.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

چالش بروز دوباره سرخک در ایران

برنامه واکسیناسیون سرخک با تزریق واکسن مشترک سه گانه سرخک، سرخجه و اوریون در دو نوبت 12 و 18 ماهگی، از سال 1383 در ایران شروع شد. البته این واکسیناسیون همچنان هم ادامه دارد. در طول این سال ها با واکسیناسیون به موقع بچه ها، رفته رفته باروبندیل بیماری سرخک بسته و درنهایت از کشور ناپدید شد. اما حالا وزارت بهداشت اعلام نموده است که موارد جدیدی از این بیماری در ایران دیده شده است.

دراین رابطه محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در نامه ای خطاب به معاون بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، خواهان ارتقاء پوشش واکسیناسیون واکسن های روتین در تمامی مناطق شده است.

همچنین، فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفته که سه کودک سه تا 12ساله که با وجود تزریق واکسن، به سرخک مبتلا شده بودند، در بندرعباس، رودان و قشم شناسایی شدند.

او می گوید: با توجه به برنامه واکسیناسیون عمومی بچه ها و برنامه کشوری حذف سرخک، حتی یک مورد ابتلا به این بیماری از نظر پزشکی طغیان محسوب می گردد.

سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، واکسیناسیون را موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای ارتقای سلامت بچه ها می داند.

به گفته زهرایی در طی سال های 2000 الی 2018 میلادی واکسیناسیون سرخک توانسته از مرگ 22 میلیون کودک در دنیا جلوگیری کند.

بعضی از متخصصان بیماری های عفونی معتقدند آن گروه از بزرگسالان که دهه ها پیش و هنگامی که کودک بودند واکسینه شده اند، ممکن است بار دیگر در خطر ابتلا به این بیماری قرار بگیرند. اما اگر به بچه ها دو دوز واکسن داده گردد، آنگاه از نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، آن ها برای تمام زندگی شان در مقابل این بیماری محافظت می شوند.

بحران همزمانی کرونا و سرخک

حدود 16 ماه از شیوع گسترده کرونا در ایران و دنیا می گذرد و در این مدت دولت ها تمام کوشش خود را بر واکسیناسیون کرونا معطوف نموده اند. این مسئله باعث شده تا واکسیناسیون سرخک و دیگر بیماری های واگیر با وقفه روبرو گردد.

دراین رابطه هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف، گفته که قبل از بحران ویروس کرونا، دنیا با بحران سرخک دست و پنجه نرم می کرد، و از بین نرفته است. در حالی که سیستم های بهداشتی به دلیل بیماری همه گیر کووید 19 دچار تنش شده اند، ما نباید اجازه دهیم که مبارزه ما با یک بیماری کشنده به قیمت مبارزه ما با بیماری های دیگر انجام گردد.

البته درست یک سال قبل نیز در ایران، دکتر محمدمهدی خواجه ئیان، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید نموده بود که واکسیناسیون سرخک در زمان شیوع بیماری کرونا فراموش نگردد، زیرا بی توجهی به این واکسن می تواند باعث بازگشت این بیماری به کشور گردد.

دراین میان بعضی از پژوهشگران معتقدند سرخک مسری ترین بیماری ویروسی در دنیا و یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر در بچه ها خردسال است. رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در این رابطه معتقد است که بیماری سرخک جزو بیماری هایی است که میزان سرایت پذیری آن چند ده برابر بیش از کرونا است.

سید محسن زهرایی زهرایی می گوید: تا به امروز تنها موضوعی که باعث حفاظت بچه هامان در مقابل این بیماری شده است، پوشش خوب واکسیناسیون بوده است، ولی اگر قرار باشد پوشش واکسیناسیون حدود 95 درصد یا کمتر از آن بماند؛ طی ماه های آینده جمعیت قابل توجهی از فرزندانمان در مقابل سرخک ایمن نخواهند بود و نگرانی جدی نسبت به طغیان مجدد سرخک در کشور وجود دارد.

علائم سرخک

سرخک که روبئولا نیز نامیده می گردد، می تواند برای بچه ها خردسال جدی و حتی کشنده باشد. در حالی که با دریافت بیشتر واکسن سرخک در بچه ها، میزان مرگ و میر در دنیا در حال کاهش است، با اعلام وزارت بهداشت دنیای این بیماری هنوز بیش از 100000 نفر را در سال از بین می برد و بیشتر آن ها زیر 5 سال هستند.

دانه های پوستی در سرخک معمولاً در پشت گوش پدیدار می شوند و سپس به صورت و گردن و بقیه نقاط بدن گسترش می یابد. از نشانه های بالینی تعیین سرخجه می توان التهاب غده های لنفاوی واقع در پشت گوش یا ناحیه پشت گردنی را نام برد. لکه های سفید کوچک با مراکز سفید مایل به آبی روی زمینه قرمز رنگی که در داخل دهان در قسمت داخلی گونه وجود دارد، لکه های کوپلیک نیز نامیده می گردد.

علائم و نشانه های سرخک حدود 10 تا 14 روز پس از قرار دریافت در معرض ویروس ظاهر می گردد. در موارد خفیف ممکن است دو یا سه روز طول بکشد. کودک مبتلا به این بیماری ممکن است فاقد علامت باشد، اما علائم بیماری در بزرگسالان می تواند به صورت تب خفیف 1 تا 5 روزه، خستگی، سرفه، سردرد، آب ریزش بینی، بیقراری، ترشح خفیف بینی و التهاب ملتحمه بروز کند.

منبع: فرارو

به "هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید